Career

We offer fantastic opportunities in a young and quickly growing team.

Är du en duktig koncerncontroller? Gillar du att arbeta med mjukvarusystem? -Vi söker applikationskonsulter inom koncernredovisning, rapportering och analys.

2010-09-30 :

For an English version please click here. Addedo är ett internationellt konsultföretag som arbetar för koncernekonomifunktionen med kvalificerade ekonomitjänster och applikationskonsulting. Vi genomför verksamhetsförbättringar med hjälp av informationsteknologi och processförändringar. Vår kompetens och vårt erbjudande har fått bra gehör på marknaden; vi växte kraftigt under förra året och 2010 ser ut att bli lika bra.. Läs gärna mer om vilka vi är och vad vi gör på www.addedo.com.

Addedo söker nu flera konsulter för att möta denna goda efterfrågan. Vi har kontor i Zurich, London, Stockholm och Malmö och söker med denna annons konsulter främst till våra kontor i Stockholm och Malmö.

Är du en duktig koncerncontroller? Gillar du att arbeta med mjukvarusystem?

-Vi söker applikationskonsulter inom koncernredovisning, rapportering och analys.

Vi tror att du idag sitter som koncerncontroller men börjar tröttna på dom fasta återkommande bokslutsrutinerna. Är du frustrerad över att inte kunna ta semester när du vill för att bokslustskalendern lägger hinder? Saknar du dynamik och variation? Alternativt är du redan idag konsult och tycker det skulle vara roligt att vara med ett gäng som det går bra för och som har goda förutsättningar att växa vidare till en stor internationell konsultpartner.

Då kan vi erbjuda ett intressant alternativ. Vi söker dig som gillar att möta nya människor och som gillar att hjälpa andra i rollen som konsult. Glimten i ögat, pristigelöshet och ett positivt synsätt är något vi delar och uppskattar.

Vi erbjuder ett stimulerande och utvecklande arbete. För Addedos konsulter väntar spännande utmaningar och uppdrag. Våra uppdragsgivare återfinns bland alla branscher, från snabbt växande företag till stora multinationella koncerner på Fortune 3500. Det betyder bland annat att om du vill finns goda möjligheter till både kortare och längre arbete ute i Europa.

Din roll blir i huvudsak att
• Driva projekt för implementering av koncerrapporteringsprogramvara (i huvudsak Cognos – världens ledande leverantör av programvara för rapportering och analys)
• Få snabb förståelse för kundens affär och i nära samarbete med denna optimera rapporteringsprocesser och system
• Ha kontoansvar med uppgift att tillsammans med Sälj utveckla Addedos affärer hos dessa befintliga kunder

Vi söker dig som har följande profil!
• Civilekonom med flerårig erfarenhet av koncernredovisning ur både ett legalt och operativt perspektiv
• Utåtriktad, kommunikativ och kundorienterad
• Förmåga att arbeta konsultativt, på både ett operativt och strategiskt plan
• Goda kunskaper i engelska både i tal och skrift

Det är meriterande om du också har följande erfarenhet eller kompetens
• Konsulterfarenhet från liknande bransch
• Revisionsbakgrund
• Goda erfarenheter i tyska i tal och skrift
SOX/IFRS/US GAAP

I en konsultorganisation som vår med höga krav på leverans och kvalité är våra kompetenta medarbetare vår tillgång!
Addedo söker dom bästa där ute. För att kunna göra det måste vi vara en attraktiv arbetsgivare. Attraktion får eller tar man sig inte, utan förtjänar. Vi jobbar hårt på vår attraktion, nöjda konsulter är för oss lika viktigt som nöjda kunder.

Ta möjligheten att bli en del av Addedo redan nu! Kontakta konsultchef Christina Peterson på 0766 450 716 / christina.peterson@addedo.com eller VD Johan Berggårdh via 070 32 17732 / johan.berggardh@addedo.com. Din ansökan vill vi ha före den 30 oktober 2010.

Working with Addedo to implement IBM Cognos Controller has already improved our financial consolidation and reporting processes significantly. We now are able to get more detailed reports faster and spend more time analysing the figures instead of just collecting and calculating them.”

-Eva Eriksson, CFO, Medius AB